Nové formy kriminality vo vzťahu k prisťahovalectvu a vnímanie bezpečnosti u občanov

29.11.2017

 

V dňoch 13. - 16. 11. 2017 sa vo Viedni uskutočnil odborný seminár Stredoeurópskej policajnej akadémie (MEPA), ktorého sa z Akadémie Policajného zboru v Bratislave zúčastnili Mgr. Tomáš Škrinár, por. Mgr. Dominika Porubská a mjr. Mgr. Martin Kaščák. Ďalším účastníkom zo Slovenskej republiky bol podpráp. Ing. Dušan Maďoran, referent OO PZ Košice Juh.

Celkovo 24 účastníkov zo siedmych členských štátov MEPA si vymieňalo skúsenosti a poznatky z najnovšieho vývoja v Európe. Slovensko momentálne nie je ani tranzitnou ani cieľovou krajinou, ale situácia sa môže zmeniť, veď kto pred rokmi 2014/15 predpokladal takýto vývoj? Podľa odborníka na terorizmus Davida Rapoporta zažívame v súčasnosti  štvrtú vlnu terorizmu, ktorú označuje ako „Svätý teror“. Aktuálna migračná vlna priniesla zo sebou mnoho výziev a viaceré nové formy kriminality. Osobitne citlivou otázkou je zvýšený pocit ohrozenia u občanov, ktorý súvisí predovšetkým s tým, že do hľadáčika islamských teroristov sa dostali tzv. mäkké ciele ako napr. verejné prístupné miesta s pohybom väčšieho počtu ľudí. To je len jedna z nových výziev pre polície z členských krajín MEPA.

Poznámky a power pointové prezentácie sú prístupné u mjr. Mgr. Martin Kaščák, na oddelení ďalšej medzinárodnej policajnej spolupráce zahraničného odboru A PZ.

Táto stránka používa cookies. Viac informácií TU.